Sports

Scoreboard: Sept. 17

Boys Tennis

Non league

Monday, Sept. 12

MOUNT TAHOMA 3, at OLYMPIC 2

Singles — Justin Hike (O) d. Austin Daily 6-0, 6-0; Scott Lutz (O) d. Tony Lim 6-0, 6-0.

Doubles — Tim Kramer/Justin Reed (MT) d. Raj Sitapara/Jace Caulkins 6-4, 6-4; Pat Brame/Chris Higgenen (MT) d. Chase Connelly/RJ Abad 6-4, 6-4; Michael Pen/Peter Tran (MT) d. Mark Abad/Michael Griffith 6-4, 6-1.

Wednesday, Sept. 14

At OLYMPIA 5, OLYMPIC 0

Singles — Andrew Sing (Olya) def. Justin Hike 6-3, 7-6(4); Alan Hsieh def. Jace Caulkins 6-3, 6-3.

Doubles -— Keith Bradley-Hewitt/Henry Williams def. Scott Lutz/Raj Sitapara 6-3, 6-1; Cameron Williams/Casey Stevick def. Chase Connelly/RJ Abad, 6-2, 6-2; Preetam Talukdar/Steve Kelson def. Michael Griffith/Bovi Abad, 6-0, 6-2.

Nisqually League

Tuesday, Sept. 13

At KLAHOWYA 4, CHIMACUM 1

Singles — Matthias Speiermann (C) d. Dan Hornung 6-1, 7-5; Phil Andersson (K) d. Grant Wheeler 6-3, 6-0; Chris Zumdieck (K) d. Kyle Beckhorn 6-0, 6-1.

Doubles — Ross Antuna/Morgan Gray (K) d. Blaine Holbrook/Zhing-En Tsai 6-1, 6-0; Trevor Slaney/Alan Cook (K) d. Vincent Short/Nate Peters 6-1, 6-2.

Thursday, Sept. 15

NORTH MASON 3, at KLAHOWYA 2

Singles — Logan Dutton (NM) d. Phil Andersson 3-6, 6-4, 6-4; Dan Hornung (K) d. Cory Barker 6-1, 6-1; Morgan Gray (K) d. Trevor Findlay 6-3, 6-0.

Doubles — Nate Joslin/Joel Rainas (NM) d. Ross Antuna/Trevor Slaney 7-5, 1-1 (injury forfeit); Pete Flett/Mitch Kissler (NM) d. Allan Cook/Kyle Spoon 6-4, 1-6, 6-2.

Narrows League

Bridge Division

Thursday, Sept. 15

NORTH KITSAP 5, at OLYMPIC 0

Singles — Jordan Prince (NK) d. Justin Hike 6-4, 6-1; Jordan Tucker (NK) d. Jace Caulkins 6-2, 2-6, 6-2.

Doubles — Evan Faulk/Kevin Joynes (NK) d. Raj Sitapara/Scott Lutz 6-2, 6-2; Ben Kelch/JoeMcBurney (NK) d. Chase Connelly/Mark Abad 6-1, 6-1; Chris Zrout/Eric Edgren (NK) d. Michael Griffith/RJ Abad 6-2, 6-2.

Cross country

Non league

Saturday, Sept. 10

Edmonds Invitational

Boys

Team results — 15, Central Kitsap.

Individual results — Cascade Herriott 11:56; Tyler MacFarland 12:17; Joe Price 12:25; Rustin Winger 12:30; Carl Berentsen 12:42; Quinton Rico 12:56; Nick Pittman 13:06; Robby Crone 13:10; Eric Brown 13:53; Daniel Ferguson 14:09.

Girls

Team results — 10, Central Kitsap.

Individual results — Nikki Crone 14:54; Maggie Crow 15:37; Alexandra D’Angelo 15:47; Chelsea Raulsome 15:55; Abbey Beachy 16:15; Erika Shattuck 16:46; Ellen Boyd 16:58; Olivia Gass 17:04; Michelle Dommermuth 18:08; Emily Bennett 19:42; Suzy Price 20:05.

Narrows League

Bridge Division

Wednesday, Sept. 14

Boys

At GIG HARBOR 21, SOUTH KITSAP 37, OLYMPIC 81

Olympic — Brenden Schruhl 12:15, Peter Duane 12:18, Brent Groulik 12:43, Nelson Pease 12:58, Dane Bargerstock 13:07.

Girls

At GIG HARBOR 15, SOUTH KITSAP 46, OLYMPIC 82

Olympic — Camie Yeik 14:17, Annika Turner 15:13, Ane Ribe 15:57, Courtney Roberts 19:29, Jessica Decker 20:43.

Boys

PORT ANGELES 18, at CENTRAL KITSAP 43; NORTH KITSAP 19, at CENTRAL KITSAP 37

Individual results — 1, Wes Power (NK), 14:37.29; 2, Sam Hennessey (PA), 14:37.97; 3, Nick Cameron (NK), 14:49; 4, Brad Ahrndt (PA), 14:54.14; 5, Will Cameron (NK), 14:54.52; 6, Jay Nolan (PA), 14:59; 7, Cascade Herriot (CK), 15:05; 8, Thomas Christian (PA), 15:06; 9, Tyler McFarland (CK), 15:10; 10, Johnny Bradford (PA), 15:13.

Girls

PORT ANGELES 18, at CENTRAL KITSAP 37; NORTH KITSAP 15, at CENTRAL KITSAP 49

Individual results — 1, Chaya Branham (PA), 17:45; 2, Greta Stickney (NK), 18:01; 3, Kelly Cates (NK), 18:09; 4, Jennifer Gregg (NK), 18:13; 5, Bethany Friesen (NK), 18:30; 6, Britt Seaberg (NK), 18:31; 7, Kelly Hennessey (PA), 18:47; 8, Erica Warkus (NK), 18:51; 9, Nikki Crone (CK), 19:02; 10, Shawna Williams (NK), 19:03.

Girls soccer

Narrows League

Bridge Division

Tuesday, Sept. 13

At CENTRAL KITSAP 0, SOUTH KITSAP 0

At GIG HARBOR 1, OLYMPIC 0

Second half — 1, GH, Ashley Flateland, 58th.

Thursday, Sept. 15

At NORTH KITSAP 4, CENTRAL KITSAP 4

First half — 1, CK, Risa VanAntwerp (Brandi Hamre) 4th minute; 2, NK, Amber Grable (Brenna Lander) 14th; 3, NK, Lander (Grable), 27th; 4, CK, Amanda Flannery (Hamre) 29th; 5, NK, Lander (Kari Shawcroft) 34th.

Second half — 6, NK, Shawcroft, 57th; 7, CK, Kim Kummer (Kate Boyd) 74th; 8, CK, Alissa Russell (Jordan King) 80th.

At OLYMPIC 2, BREMERTON 1

First half — 1, Oly, Shannon White (Liz Curry) 14th minute.

Second half — 2, Oly, Curry (Kelsey Anchors) 70th; 3, Brem, Naomi Abad (Jennifer Smalley) 79th.

Non league

Tuesday, Sept. 13

At KLAHOWYA 4, KING’S WEST 0

Second half — 1, K, Anna Stewart (Shelby Hunter) 56th minute; 2, K, Sheree Kuehl 51st; 3, K, Jessica Squires (Talia Speer); 4, K, Squires (Mandie McKennon).

Nisqually League

Wednesday, Sept. 14

At KLAHOWYA 0, PORT TOWNSEND 0

Girls swimming

Nisqually League

Tuesday, Sept. 13

At EATONVILLE 102, KLAHOWYA 66

200 medley relay — Eatonville 2:26.08; 200 free — Zak (E) 2:53.64; 200 medley — Auwae (K) 2:44.91; 50 free — Metzer (K) 30.35; 100 fly — Bratholm (E) 1:33.75; 100 free — Angar (E) 1:09.46; 500 free — Metzer 7:31.67; 200 free relay — Eatonville 2:21.59; 100 back — King (E) 1:26.57; 100 breast — Auwae 1:28. 42; 400 free relay — Eatonville 4:52.74.

STEILACOOM 109, KLAHOWYA 67

At Eatonville

200 medley relay — Klahowya (Metzer, Auwae, Evans, Rase) 2:34.73; 200 free — DeLisle-Snyder (S) 2:29.36; 200 medley — Auwae 2:44.91; 50 free — Chittwood (S) 29.86; 100 fly — Evans 1:38.76; 100 free — Chittwood 1:07.47; 500 free — DeLisle-Snyder 7:01.62; 200 free relay — Steilacoom 2:16.78; 100 back — Hinkle (S) 1:33.59; 100 breast — Auwae 1:28.42; 400 free relay — Steilacoom 4:45.91.

Narrows League

Bridge Division

At BREMERTON 90, OLYMPIC 83

200 medley relay — Oly (Ashley Avery, Kelly Fitzgerald, Heather Nelson, Tanzi Caulkins) 2:05.59; 200 free — Molly Ronder (B) 2:17.57; 200 IM — Fitzgerald 2:15.78; 50 free — Avery 28.36; Diving — Teija Mortzedt (B) 136.20 points; 100 fly — Nelson 1:04.21; 100 free — Natalie Kelner (O) 1:05.36; 500 free — Adriane Banks (B) 4:49.58; 200 free relay — Bremerton 2:02.66; 100 back — Nelson 1:12.14; 100 breast — Fitzgerald 1:12.63; 400 free relay — Oly (Kelner, Nelson, Avery, Fitzgerald) 4:13.70.

Volleyball

Non league

Monday, Sept. 12

At OLYMPIA 3, CENTRAL KITSAP 0

25-18, 25-23, 26-24

Kills — CK: Melissa Liechty 10.

Assists — CK: Alli Weisbarth 21.

Digs — CK: Weisbarth 12.

At SPANAWAY LAKE 3, OLYMPIC 2

25-20, 25-12, 22-25, 21-25, 15-11

Kills — O: Leah Brumm 13; Alli Burton 10.

Digs — O: Lindsey Webel 17.

Tuesday, Sept. 13

CENTRAL KITSAP 3, at SEQUIM 0

25-21, 25-12, 25-21

Kills — CK: Melissa Liechty 12; Selena Canode 6; Shannon Sumner 5.

Assists — CK: Liechty 3.

Digs — CK: Liechty 16; Canode 11; Sumner 10.

HOQUIAM 3, at KLAHOWYA 0

25-20, 28-26, 25-14

Thursday, Sept. 15

OLYMPIC 3, at PORT TOWNSEND 2

19-25, 25-23, 25-23, 16-25, 17-15

Kills — O: Lindsey Webel 11; Kayleigh Badger 10.

Aces — O: Webel 3.

Digs — O: Casie Knott 24.

At KLAHOWA 3, QUILCENE 0

25-11, 25-19, 25-21

Thursday, Sept. 15

At CENTRAL KITSAP 3, NORTH KITSAP 1

25-20, 21-25, 25-21, 25-17

Kills — CK: Melissa Liechty 19.

Assists — CK: Alli Weisbarth 27.

Digs — CK: Theresia Dever 22; Linzy Singleton 16.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Oct 24 edition online now. Browse the archives.

Friends to Follow

View All Updates